Aktualności

Doradztwo zawodowe - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu oferuje wsparcie uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie doradztwa zawodowego.  W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w I półroczu roku szkolnego 2020/2021 oferujemy następujące rodzaje wsparcia:

 

1. Rozwijanie wiedzy o sobie u młodzieży (samowiedzy) będącej podstawą dokonywania przemyślanych wyborów zawodowych. Uczniom szkół ponadpodstawowych proponujemy indywidualne badanie zainteresowań i potrzeb zawodowych oraz temperamentu realizowane przez psychologa-doradcę zawodowego. Badanie pozwala ustalić jakie środowiska zawodowe oraz zakres czynności osoba przeżywa jako wartościowe, czym kieruje się ona w poszukiwaniu odpowiednich dla siebie środowisk pracy (określenie potrzeb zawodowych). Człowiek, który zna swój charakter zawodowy, potrzeby zawodowe oraz wartości, wie, o co może powalczyć na rynku pracy, potrafi realizować w życiu zawodowym swoje zainteresowania i pasje. Potrafi odnaleźć swoje miejsce i rozwijać się.

Badanie ma charakter indywidualny, obejmuje 2 spotkania (wywiad i badanie + omówienie wyników). Badanie trwa około 2-3 godziny. Omówienie wyników trwa około 45 minut do jednej godziny.

Badania prowadzone są stacjonarnie w siedzibie Poradni. Aby zgłosić się na badanie rodzic/pełnoletni uczeń powinien pobrać Zgłoszenie znajdujące się na stronie internetowej Poradni

(https://ppp.torun.pl/wzory-drukow-do-wypelnienia-przez-rodzica-opiekuna-prawnego/)

Po wypełnieniu Zgłoszenie należy dostarczyć osobiście, pocztą tradycyjną lub wysłać na adres e-mail: sekretariat@ppp.torun.pl a następnie czekać na kontakt pracownika poradni (do 10 dni kalendarzowych) celem ustalenia daty i godziny spotkania.

 

2. Konsultacje/porady dla młodzieży oraz ich rodziców- obejmują porady psychologa-doradcy zawodowego dotyczące sposobów projektowania i technik pomocnych przy zaplanowaniu przyszłej kariery zawodowej, elementów ważnych do uwzględnienia przy podejmowaniu decyzji o dalszym kierunku edukacji (np. wybór studiów, kursu, szkoły policealnej), orientacji w aktualnych potrzebach rynku pracy i poszukiwanych przez pracodawców umiejętnościach. Doradca wskazuje rzetelne źródła informacji zawodowej (badania i analizy rynku pracy, przydatne podcasty, webinary, strony internetowe oferujące bezpłatne możliwości badania zainteresowań zawodowych). Doradca dzieli się posiadanymi zasobami informacyjnymi i materiałami.

W konsultacjach mogą brać udział również sami rodzice, by pozyskać przydatne informacje, którymi potem będą mogli podzielić się z własnym nastolatkiem.

Konsultacje/porady prowadzone są stacjonarnie lub online (narzędzie Teams).

Aby zgłosić się na badanie rodzic/pełnoletni uczeń powinien pobrać Zgłoszenie znajdujące się na stronie internetowej Poradni.

(https://ppp.torun.pl/wzory-drukow-do-wypelnienia-przez-rodzica-opiekuna-prawnego/)

Po wypełnieniu Zgłoszenie należy dostarczyć osobiście, pocztą tradycyjną lub wysłać na adres e-mail: sekretariat@ppp.torun.pl a następnie czekać na kontakt pracownika poradni (do 10 dni kalendarzowych) celem ustalenia daty i godziny spotkania.

 

3. Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej Poradni, gdzie w Zakładce DORADZTWO ZAWODOWE sukcesywnie będzie budowana baza wiedzy dotycząca planowania kariery zawodowej.

Badania/konsultacje prowadzi: Wioleta Śmiechowska- psycholog i doradca zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu, wcześniej doradca zawodowy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu.

UWAGA: Pierwszeństwo wzięcia udziału w badaniach i konsultacjach w I semestrze roku szkolnego 2020/2021 mają uczniowie ostatnich klas danego typu szkoły. Uczniowie klas młodszych będą przyjmowani na bieżąco w miarę posiadania wolnych miejsc lub czas oczekiwania na spotkanie/konsultację może być wydłużony.

                                                         

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu

ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6   87-100 Toruń

www.ppp.torun.pl

Telefony do Poradni:  56 622 29 91, 56 622 46 17,  798 855 963

 

 

Wróć