Szkoła

Biblioteka

Drodzy uczniowie,

kolejnym godnym polecenia dziełem jest "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Książkę tę możecie wypożyczyć w naszej bibliotece, lecz zanim zmów spotkamy się w murach szkoły możecie doświadczyć tej lektury w postaci słuchowiska. Przyogotował je Narodowy Instytut Audiowizualny i Polskie Radio S.A.

 

Link do słuchowiska -> https://ninateka.pl/audio/widnokrag-wieslaw-mysliwski-1-20?fbclid=IwAR1AupGRvXs-bvGk7YqIR__KfoJWZr9r9wm-hRxqBUuMJzeTjdJ971d5-Z0

 

Bohaterem i zarazem narratorem Widnokręgu jest Piotr, wspominający swoje dzieciństwo i młodość, przypadające na czas II wojny światowej, oraz wkraczanie w dorosłość, które miało miejsce w okresie stalinizmu. Jego opowieść rozpoczyna opis starej fotografii, przedstawiającej go jako małego chłopca, stanowiącej zarazem punkt wyjścia dla fali wspomnień o dzieciństwie i latach młodzieńczych spędzonych na wsi. Stopniowo, wraz z pierwszymi doświadczeniami miłości, cierpienia, zgłębiania prawdy o ludziach z otoczenia bohatera, odsłania się nam coraz szerszy horyzont jego życia. Wspomnienia snują się, przeplatają, oddalają i powracają, poszczególne postaci budowane są z fragmentarycznych ujęć, w wielu odsłonach, pojawiających się na przestrzeni opowieści. Z pokładów pamięci narratora wyłaniają się niespodziewanie wydarzenia i przedmioty, wokół których odtwarzane są całe historie.

Uhonorowaną nagrodą Nike 1997 powieść Wiesława Myśliwskiego czyta Jerzy Radziwiłowicz.

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza) – prozaik, dwukrotny laureat literackiej nagrody Nike, autor podejmujący głównie tematykę związaną z kulturą i tożsamością chłopską w dobie społecznych i cywilizacyjnych przemian, ale osadzający ją w kontekście uniwersalnych prawd o życiu i świecie. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1955–1976 pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie. W latach 1975–1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony”, w latach 1993-1999 – także dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. W latach 1971–1983 należał do Związku Literatów Polskich. Mieszka w Warszawie. Autor m.in. Nagiego sadu (1967), Kamienia na kamieniu (1984), Widnokręgu (1996), Traktatu o łuskaniu fasoli (2006) oraz Ostatniego rozdania (2013). Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków.


Tekst cytowany z https://ninateka.pl/audio/widnokrag-wieslaw-mysliwski-1-20?fbclid=IwAR1AupGRvXs-bvGk7YqIR__KfoJWZr9r9wm-hRxqBUuMJzeTjdJ971d5-Z0
Ilustracja: fot. Martin Karlsson, Flickr, CC BY-NC

Wróć