
Przewodniczący: Jakub Wiśniewski 3C
Zastępca: Julia Tarnowska 3B
Skarbnik: Weronika Geldarska
REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W TORUNIU
Podstawa prawna:
- art. 55 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. Zm.)
- Statut Szkoły (dział II rozdział 5)
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Samorząd zrzesza i reprezentuje wszystkich uczniów IX LO
- Samorząd jest organizacją niezależną od jakichkolwiek partii czy ugrupowań politycznych
- Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów szkoły
§ 2
Cele i zadania Samorządu Uczniowskiego
- Celem działania Samorządu Uczniowskiego jest:
- uczestnictwo młodzieży w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w relacjach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły;
- stwarzanie warunków do wyzwalania w uczniach aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny;
- kształtowanie umiejętności zespołowego działania uczniów, przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę;
- pomoc w planowaniu życia i pracy w szkole;
- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych;
- uczenie się odpowiedzialności oraz rozumienia odrębnych przekonań, postaw tolerancyjnych;
- wszechstronne działanie zobowiązujące uczniów do rzetelnej nauki, tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole, okazywania szacunku dorosłym i kolegom;
- organizowanie czasu wolnego uczniów.
- Do głównych zadań Samorządu Uczniowskiego należy:
- współdziałanie z innymi organizacjami szkoły w kierunku zapewnienia uczniom odpowiednich warunków do nauki oraz udzielanie niezbędnej pomocy młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej;
- przedstawianie władzom szkoły opinii i potrzeb młodzieży;
- współudział w rozwijaniu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, turystycznych, rekreacyjnych, związanych ze zdrowym stylem życia;
- dbanie o dobre imię szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji;
- troska o sprzęt i urządzenia szkolne oraz zachęcanie i motywowanie uczniów do podejmowania aktywności na rzecz szkoły;
- rozstrzyganie sporów między uczniami, zapobieganie konfliktom między nauczycielami i uczniami, a w przypadku pojawienie się takiego konfliktu, zgłoszenie go poprzez Rzecznika Praw Ucznia lub opiekuna Samorządu Uczniowskiego członkom rady pedagogicznej, dyrektorowi szkoły;
- organizowanie uroczystości szkolnych
Prawa i Obowiązki Samorządu Uczniowskiego
- Samorząd Uczniowski broni praw uczniowskich i czuwa nad ich przestrzeganiem.
- Samorząd Uczniowski ma obowiązek współpracy z władzami szkoły w celu zapewnienia uczniom właściwych warunków do nauki i pracy.
- Samorząd Uczniowski ma prawo do:
- uzyskiwania informacji o bieżącej działalności szkoły;
- przedstawienia władzom szkoły oraz Radzie Pedagogicznej swoich wniosków dotyczących funkcjonowania szkoły, programu wychowawczo-profilaktycznego;
- występowania w sprawach określonych w Statucie Szkoły;
- współtworzenia dokumentów i przepisów wewnątrzszkolnych;
- organizowania życia szkolnego, czyli działalności naukowej, kulturalnej, sportowej, itp. Zgodnie w własnymi potrzebami oraz możliwościami organizacyjnymi szkoły;
- zapoznania się z regulaminem oceniania, klasyfikowania, promowania uczniów oraz programem nauczania, jego treścią, celami, stawianymi wymaganiami;
- wyboru nauczyciela sprawującego opiekę nad Samorządem Uczniowskim;
- zgłaszania uczniów do wyróżnień i nagród przyznawanych w szkole oraz wnoszenia uwag do opinii władz szkoły o poszczególnych uczniach;
- przedstawiania opinii w sytuacji, gdy na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej Dyrektor Szkoły, w drodze decyzji, skreśla ucznia z listy uczniów przypadkach określonych w Statucie Szkoły;
- zamieszczania aktualnych wiadomości o swoich działaniach w gablocie Samorządu Uczniowskiego i na stronie internetowej szkoły.
- Samorząd Uczniowski poprzez różne formy swojego działania zapewnia realizację uprawnień statutowych społeczności uczniowskiej. W przypadku nierespektowania tych uprawnień przez dyrekcję szkoły Samorząd Uczniowski może wystąpić (z powiadomieniem dyrektora szkoły) z pisemną skargą do Rzecznika Praw Ucznia.
§ 3
- Organami Samorządu Uczniowskiego są:
- Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich wszystkich klas, tzw. trójki klasowe, Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego i Skarbnik Samorządu Klasowego,
- Przewodniczący samorządu Uczniowskiego,
- Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego,
- Sekretarz Samorządu Uczniowskiego
- Kadencja Organów Samorządu Uczniowskiego trwa jeden rok szkolny tj. od początku listopada jednego roku, do końca października następnego roku.
- Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mogą powołać Skarbnika Samorządu Uczniowskiego.
- Na wniosek Przedstawicieli samorządu Uczniowskiego może być wybrany przez ogół uczniów Rzecznik Praw Ucznia.
- Wybieralnymi Organami Samorządu Uczniowskiego są:
- Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich wszystkich klas.
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
- Wybory Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego odbywają się w poszczególnych klasach we wrześniu każdego roku szkolnego.
- Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego odbywają się zawsze w październiku każdego roku szkolnego, podobnie jak wybory Rzecznika Praw Ucznia (kadencja Rzecznika Praw Ucznia trwa 2 lata).
- Wybory odbywają się zgodnie z zasadami ordynacji wyborczej zawartej w rozdziałach 4. i 5.
§ 4
- Organy Samorządu Uczniowskiego działają w oparciu o roczny plan pracy, przyjmowany uchwałą Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
- Zakres działania i uprawnienia Samorządu Uczniowskiego zostały sprecyzowane w Dziale II rozdziale 6 § 55-57 Statutu Szkoły.
Rozdział II
Zadania i kompetencje Organów Samorządu Uczniowskiego
§ 5
- W skład przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wchodzą Samorządy Klasowe wszystkich klas LO: Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego, Skarbnik Samorządu Klasowego.
- Przedstawiciele Samorządy Uczniowskiego podejmują decyzje zwykłą większością głosów.
- Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podsumowują wyniki i ogłaszają uchwalenie lub odrzucenie Regulaminu Samorządu Uczniowskiego lub jego zmianę.
- Wszyscy członkowie Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego mają prawo do zgłaszania projektu uchwał.
- W szczególnych sprawach na wniosek, co najmniej 40% Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i za aprobatą Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego może zostać przeprowadzone referendum wśród wszystkich uczniów szkoły. Wyniki referendum są dla Samorządu wiążące.
- Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mają prawo odwołać Przewodniczącego Samorządu lub Rzecznika Praw Ucznia, jeżeli votum nieufności wobec ww. osoby poprze, co najmniej 75% członków Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
- Uchwały podjęte przez Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wchodzą w życie po sprawdzeniu ich zgodności z aktualnymi przepisami.
- Aby głosowanie Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego było ważne, musi w nim wziąć udział powyżej 50% wszystkich Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
- przedstawiciele uczniów mają obowiązek regularnie uczestniczyć w zebraniach i konferencjach Samorządu.
- W przypadku szczególnego naruszenia godności ucznia IX LO przewodniczący klas lub ich reprezentanci, mogą zostać dyscyplinarnie wykluczeni spośród Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego na czas określony, bądź nieokreślony przez Prezydium Samorządu.
§ 6
- Przewodniczący Samorządu jest głównym reprezentantem ogółu uczniów.
- Do kompetencji Przewodniczącego należy:
- kierowanie pracą Samorządu,
- reprezentowanie uczniów IX LO na zewnątrz,
- współpraca z dyrekcją i nauczycielami,
- przewodniczenie wszystkim uroczystościom młodzieżowym w szkole,
- zwoływanie zebrań Samorządu Uczniowskiego,
- czuwanie nad dokumentowaniem działalności Samorządu
- Przewodniczący Samorządu koordynuje działania Rzecznika Praw Uczni i Skarbnika.
- W przypadku, gdy Prezydium bądź Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego nie są w stanie podjąć decyzji ze względu na równy podział głosów za i przeciw, o przyjęciu bądź odrzuceniu uchwały decyduje Przewodniczący.
- Kadencja Przewodniczącego trwa jeden rok.
- Przewodniczący ma obowiązek wybrać Zastępcę Przewodniczącego i Skarbnika Samorządu Uczniowskiego.
- Przewodniczący z uzasadnionej przyczyny może podać się do dymisji przed zakończeniem kadencji lub zostać odwołany przed Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, jeżeli wniosek ten poprze 75% Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
- W przypadku podania się do dymisji Przewodniczącego przed zakończeniem kadencji, jego obowiązki przejmuje Zastępca Samorządu Uczniowskiego.
- Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w związku z sytuacją określoną w punkcie 7. mogą ogłosić wybory uzupełniające na Przewodniczącego pod warunkiem, że do końca kadencji nie pozostało mniej niż sześć miesięcy.
- Wybór nowego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego odbywa się w terminie trzech tygodni na zasadach określonych w ordynacji wyborczej.
- Zastępca Przewodniczącego może być odwołany przez Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, jeżeli wniosek taki poprze minimum 75% Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
§ 7
- W skład Prezydium Samorządu wchodzą Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Zastępca Przewodniczącego, Skarbnik, Opiekun Samorządu.
- Prezydium Samorządu jest głównym organem wykonawczym Samorządu.
- Prezydium Samorządu podejmuje decyzje we wszystkich kwestiach nie wiązanych ze zmianą regulaminu Samorządu i uchwał podjętych przez Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
- Prezydium podejmuje decyzje większością głosów.
§ 8
- Rzecznik praw Ucznia stoi na straży gwarantowanych uczniowi praw, jest osobą uprawnioną do występowania w obronie praw ucznia na forum szkoły.
- Rzecznik Praw Ucznia ma starać się rozwiązywać problemy w najniższym stopniu administracyjnym.
- W razie nieobecności Rzecznika Praw Ucznia jego funkcję tymczasowo przejmuje Opiekun Samorządu.
- Dymisja i odwołanie Rzecznika Praw Ucznia odbywa się na tych samych zasadach, co dymisja i odwołanie Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
- Na wniosek Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego może być powołany Rzecznik Praw Ucznia spośród nauczycieli jako doradca.
- Wybór Rzecznika Praw Ucznia – nauczyciela odbywa się w wyborach powszechnych zwykłą większością głosów.
§ 9
- Skarbnik Samorządu jest powoływany przez Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego na jednoroczną kadencję.
- Zadaniem Skarbnika jest dbanie o zasobność kasy Samorządu, poprzez poszukiwanie sponsorów, a także kontrolowanie wydatków Samorządu.
- Skarbnik samorządu jest osobą odpowiedzialną za finansowanie zadań powierzonych mu przez Samorząd Uczniowski.
- Do wydawania dyspozycji Skarbnikowi upoważniony jest Przewodniczący Samorządu lub Opiekun Samorządu.
- Skarbnik prowadzi teczkę rozliczeń, która zawiera:
- rachunki dokonywanych zakupów,
- dowody wpłat potwierdzone przez Przewodniczącego lub Opiekuna Samorządu.
- Przewodniczący, bądź każda inna osoba uprawniona przez Samorząd Uczniowski do pobrania funduszy od Skarbnika Samorządu Uczniowskiego jest zobowiązana do rozliczenia się odpowiednimi dokumentami w terminie 10 dni.
- Skarbnik ma obowiązek do końca grudnia każdego roku rozliczyć się z powierzonych mu funduszy Samorządu Uczniowskiego przez Prezydium Samorządu.
- W uzasadnionych przypadkach Skarbnik może podać się do dymisji przed zakończeniem kadencji.
- Skarbnik może też zostać odwołany przez Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
§ 10
- Zebrania Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego odbywają się w miarę potrzeb., lecz nie rzadziej niż dwa razy w semestrze.
- Zebrania odbywają się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
- W szczególnych przypadkach możliwe jest zorganizowanie zebrania w czasie zajęć lekcyjnych, ale tylko po wcześniejszym pisemnym zwolnieniu Przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego przez Opiekuna Samorządu.
- Opiekun Samorządu ma prawo za pośrednictwem Przewodniczącego, przedstawicieli SU lub Prezydium SU, w uzasadnionych przypadkach zwoływać specjalne zebrania Przedstawicieli SU lub Prezydium SU w czasie zajęć lekcyjnych.
- Zebrania Przedstawicieli SU są protokołowane, a protokoły z zebrań mogą być udostępniane Dyrekcji Szkoły, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców.
- W zebraniach Przedstawicieli SU może brać udział, po uprzednim powiadomieniu Przewodniczącego SU, Opiekun SU, dyrektor lub Wicedyrektor Szkoły.
- W zebraniach Przedstawicieli SU mogą uczestniczyć z głosem doradczym inne osoby, zaproszone przez Przewodniczącego SU.
- Dyrektor Szkoły winien być powiadamiany przez Przewodniczącego o zebraniu Przedstawicieli SU, co najmniej dwa dni przed jego terminem.
- Zebrania Prezydium SU odbywają się w miarę potrzeb, lecz nie rzadziej niż raz w miesiącu.
- Uregulowania zawarte w ustępach 1 – 8 dotyczą również zebrań Prezydium SU.
Rozdział 3
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
§ 11
- Opiekun SU jest mianowany przez Dyrektora Szkoły i może być zmieniony przez Prezydium SU w każdym roku szkolnym do połowy listopada.
- Opiekun SU sprawuje nadzór nad realizacją planu pracy SU oraz służy radą w przedsięwzięciach Samorządu.
- Kontroluje rozliczanie wpływów i wydatków finansowych.
- Opiekun jest łącznikiem między Dyrektorem Szkoły a Samorządem Uczniowskim.
- W imieniu Dyrektora nadzoruje zgodność działalności SU z prawem oświatowym.
- Opiekun SU jest jedyną osobą uprawnioną do zwalniania uczniów z zajęć lekcyjnych, w związku z działalnością w Samorządzie.
- Opiekun może, z uzasadnionych przyczyn, podać się do dymisji. Może również zostać odwołany przez Przedstawicieli SU.
Rozdział 4
Ordynacja wyborcza Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
§ 12
- Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim uczniom IX LO.
- Osoby posiadające czynne prawo wyborcze wybierają w głosowaniu równym, tajnym, bezpośrednim i powszechnym Przewodniczącego SU (Przewodniczącym może zostać uczeń klasy I, II lub III).
- Głosowanie jest dobrowolne.
- Kadencja SU trwa do końca października następnego roku kalendarzowego.
§ 13
- Nad przebiegiem wyborów oraz przestrzeganiem zasad zawartych w ordynacji wyborczej czuwa Komisja Wyborcza składająca się z przedstawicieli SU.
- Przewodniczącym Komisji Wyborczej jest Opiekun SU.
- Komisja przyjmuje oraz rozstrzyga skargi dotyczące wyborów.
- Członkowie Komisji na czas wyborów zwolnieniu są z zajęć lekcyjnych.
- Komisja Wyborcza kończy swoją pracę w chwili ogłoszenia wyników wyborów.
§ 14
- Kandydaci zgłaszają się do Opiekuna SU do końca pierwszego tygodnia października włącznie.
- Zgłoszony kandydat musi wyrazić zgodę.
- Kandydatów wysuwają klasy lub zgłaszają się indywidualnie.
- Liczba kandydatów jest nieograniczona.
§ 15
- Kampania wyborcza rozpoczyna się w drugim tygodniu października.
- Na trzy dni przed wyznaczoną datą wyborów kandydaci zobligowani są zakończyć wszelkie działania związane z promocją swojej osoby (zaczyna obowiązywać cisza przedwyborcza).
- Kampania musi mieć charakter pozytywny.
- W ramach Kampanii dopuszcza się:
-
rozdawanie ulotek,
-
wywieszanie plakatów w wyznaczonych do tego miejscach,
-
organizowanie spotkań przedwyborczych w czasie uzgodnionym z Opiekunem SU (spotkania mogą być on-line)
-
umieszczanie filmów promocyjnych za pomocą mediów społecznościowych.
- Koszty Kampanii przedwyborczej kandydata pokrywa klasa, która go wysunęła.
W przypadku, kiedy kandydat zgłosił się indywidualni, koszty pokrywa sam.
§ 16
- Opiekun SU jest odpowiedzialny za przygotowanie kart do głosowania lub zorganizowanie głosowania on-line.
- Nazwiska kandydatów, bez względu na sposób głosowania, ułożone są alfabetycznie.
- Podczas głosowania analogowego głosujący swoim podpisem na przygotowanych listach potwierdza otrzymanie karty do głosowania. W przypadku głosowania on-line, dokumentem potwierdzającym udział w głosowaniu jest wydruk list głosujących.
§ 17
- Wybory odbywają się w ostatnim tygodniu października.
- Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym.
- W przypadku głosowania analogowego, głosującym zapewnia się komfort głosowania i tajność (urna go głosowania jest zapieczętowana).
- Po zakończeniu głosowania Komisja bezzwłocznie przystępuje do liczenia głosów.
§ 18
- Wyborca ma prawo do oddania jednego głosu.
- Wyborca zakreśla lub zaznacza pole przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata.
- Głos jest nieważny, gdy na karcie zakreślono więcej niż jedno nazwisko, nie zakreślono żadnego lub w innym przypadku niezgodnym z zasadami głosowania (decyzję w tej sprawie podejmuje Komisja Wyborcza).
§ 19
- Po sporządzeniu przez Komisję Wyborczą protokołu zawierającego szczegółowe wyniki wyborów zostaje on umieszczony w teczce SU i możliwy jest do wglądu przez każdego zainteresowanego.
- Przewodniczącym SU zostaje kandydat, który otrzyma bezwzględnie największą ilość głosów.
- Przewodniczący wybiera swojego Zastępcę oraz Skarbnika.
Rozdział 5
Ordynacja Wyborcza Rzecznika Praw Ucznia
§ 20
- Prawo wyborcze przysługuje wszystkim uczniom IX LO.
- Ogół uczniów wybiera Rzecznika w głosowaniu pośrednim.
- Głosowanie jest dobrowolne.
- Kadencja Rzecznika Praw Ucznia trwa 2 lata.
- Nad przebiegiem wyborów oraz przestrzeganiem zasad ordynacji wyborczej czuwa Prezydium SU.
§ 21
- Kandydaci na Rzecznika Praw Ucznia zgłaszani są przez uczniów IX LO do Opiekuna lub Przewodniczącego SU do pierwszego tygodnia października.
- Zgłoszony kandydat musi wyrazić zgodę.
§ 22
- Wybory Rzecznika Praw Ucznia odbywają się razem z wyborami Przewodniczącego SU.
- Po przeprowadzeniu wyborów Prezydium Samorządu sporządza protokół, który oryginał przechowywany jest w teczce SU.
Rozdział 6
Postanowienia końcowe
§ 23
- Zmiana (nowelizacja) Regulaminu odbywa się w trybie i na zasadach właściwych dla jego uchwalenia.
- Nowelizacja może polegać na uchyleniu, zmianie lub uzupełnieniu przepisów.
- Uchwała nowelizująca wymienia uchylane, zmieniane lub uzupełniane przepisy, podając zarazem nową treść przepisów.
- Jeżeli liczba zmian w Regulaminie jest znaczna, Przewodniczący lub Opiekun SU opracowuje i ogłasza, w formie obwieszczenia, tekst jednolity Regulaminu.
§ 24
Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.