Szkoła

Biblioteka

Wszystkim zainteresowanym polecamy kolejną wystawę, która pojawiła się u nas dzięki Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Ekspozycja "Solidarności" RI w kraju i województwie toruńskim" znaduje się ona na 2p. na holu przy bibliotece. Ogladać ją będzie można do końca kwietnia br. Tym, którzy nie zdążą do nas dotrzeć, polecamy wystawę w formie on-line, którą można zobaczyć poprzez adres intenetowy: https://ksiaznica.torun.pl/dla-czytelnikow/e-ksiaznica/nszz-rolnikow-indywidualnych-solidarnosc-w-wojewodztwie-torunskim.html .

 

O wystawie słów kilka:

Prezentujemy reprodukcje dokumentów z prywatnej kolekcji Michała Grabianki oraz Delegatury IPN w Bydgoszczy. [...] będzie można zobaczyć [również] fotografie dotąd niepublikowane, a także artykuły prasowe z pism toruńskich: "Nowości" i "Gazety Pomorskiej" oraz związkowych: "Wolnego Słowa" i "Rzeczychłopskiej" z 1981 r. 

 

W ekspozycji wykorzystano fotografie: Lecha Różańskiego (niegdyś członka toruńskiego MKZ i fotoreportera toruńskiego "Wolnego Słowa") z jego własnej kolekcji; Michała Kokota (członka toruńskiej awangardowej grupy fotograficznej 061) z kolekcji żony artysty, Marii Kokot; Grzegorza Osowickiego i Artura Wiśniewskiego z ich własnej kolekcji; dokumenty z prywatnego archiwum Michała Grabianki (pełnomocnika toruńskiego MKZ do spraw zakładania zielonej "Solidarności" w woj. toruńskim, później pełnomocnika WKZ NSZZ RI "Solidarność") oraz materiały Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (fotografie Remigiusza Stasiaka oraz plakat prof. Eugeniusza Get-Stankiewicza), Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (fotografie), Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy (kopie dokumentów) i Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Zapraszamy!

Wróć